Az eseményen, melyen Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács elnöke is jelen volt, részt vettek olyan jelentős politikusok, mint Günthner Tibor szenátor, Erdei István parlamenti képviselő, Gáti István kormányfőtitkár-helyettes, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti alpolgármestere, Radu Giurca prefektus és Pataki Csaba alprefektus. Borbély kijelentette: példaértékű kezdeményezés és beruházás volt a szatmári.
„Mindenképpen ki kell emelnem, hogy a Szatmári Megyei Tanács nem várt külső segítségre vagy felszólításra és saját erejére valamint a kormány támogatására támaszkodva belevágott a beruházásba. El kell mondanom, hogy a szamosdobi szeméttelep az első egész Romániában, amely a következő évtizedekben egy egész megyét ellát majd. Romániában 2015-re minden egyes megyének rendelkeznie kell ilyen lerakatokkal, országos viszonylatban összesen 65-el, ennek ellenére 16 olyan megye van még, ahol még meg sem kötötték a szerződéseket", szögezte le a miniszter.
Borbély elmondta továbbá, hogy a szamosdobi ökologikus szemétlerakodó teljes költsége eléri a tíz millió eurót. Ennek 75%-át a környezetvédelmi minisztérium, 25%-át pedig a Megyei Tanács finanszírozta. Csak a Finnországból vett szeméttaposó ára 300 ezer euró. Ezzel együtt a Szatmár megyei beruházások nem érnek véget. Jövőre újabb tizenkét millió lejt különít el a szaktárca, az összberuházás értéke pedig eléri majd a 117 millió lejt. Ebből összegből építik meg Tasnádon, Sárközújlakon, Krasznabélteken és Szamosborhídon a regionális gyűjtőpontokat valamint Nagykárolyban és Avasfelsőfaluban azokat az "átjátszóállomásokat", ahol majd egy előszelekciónak vetik alá a gyűjtőpontokról összegyűjtött hulladékot. Szintén ebből a pénzből fedezik majd a megye régi szeméttelepeinek a bezárását. Romániában mellesleg összesen 95 régi szeméttelepet zárnak be, a Szatmár megyeiek már folyamatban vannak.
Csehi kiemelte, hogy az építkezésnek tavaly nyáron fogtak hozzá, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag egy év alatt sikerült elkészülniük a teleppel. Melynek összterülete húsz hektár. Itt szelektálják majd a hulladékot, egyrészt száraz és nedves szemét között téve különbséget. A nedves szemét komposztálódik, a szárazat viszont tovább szelektálják: van ott műanyag, fém, fa, textil. A megmaradt, feldolgozatlan szemét azokba a hatalmas cellákba kerül majd, melyeknek alapterülete egyenként öt hektár. Ezekből egyelőre az első épült meg, ez 6-8 évig képes befogadni a megye szemetét - beleértve azt a nagy dombot is, amely az elmúlt hónapokban ideiglenesen fogadta be a hulladékot és amelyet már nem is szelektálnak. Amikor egy ilyen cella megtelik, akkor mintegy 17 méter magas dombot képez majd, amelyet speciális geotextillel fednek le, majd befüvesítik.
Csehi reményét fejezte ki továbbá, hogy a szamosdobi szeméttelep önfenntartóvá válik, ennek reményében folyamatosan keresik azokat a partnereket, akik felvásárolják a szelektált hulladékot.